مفهوم ضرب- سوم
مفهوم ضرب- سوم
طرح درس شماره 4
نام درس : ریاضیات پایه سوم تهیه کننده : الهام حسن آبادی
موضوع درس : ضرب زمان 45َ تعداد دانش آموزان : 25 نفر
الگوی پیش سازمان دهنده
هدف کلی
1-آشنا شدن دانش آموزان با ضرب
هدف جزیی
1-دانش آموزان با عدد آشنا باشند
2-دانش آموزان جمع اعداد را بدانند
3-دانش آموزان رابطه جمع و ضرب را تشخیص دهند
هدف رفتاری
1-دانش آموزان برای ضرب مثال بزنند ( حیطه شناختی - درک و فهم )
2-دانش آموزان ضرب را روی محور نشان دهد ( حیطه شناختی- کاربر )
3-دانش آموزان ضرب را تمرین می کنند ( نگرشی - واکنش )
4-دانش آموزان ضرب اشکالات ضرب خود را رفع می کنند ( حیطه روانی حرکتی )
5-دانش آموزان ضرب را از جمع تمیز می دهد ( روانی حرکتی )
نکات کلیدی
مفهوم جمع - ضرب
ابزار وسایل
بسته هایی از نی - مهره - مداد - تخته - کتاب - درسی - گچ
ایجاد انگیزه
بچه ها در کلاس ما چند پنجره وجود دارد حالا در کل کلاس های مدرسه که 9 تا است چند تا پنجره است
برقراری ارتباط
سلام و احوال پرسی - حضور و غیاب دانش آموزان و دقت در وضع جسمی ، روحی و روانی آنها
الگوی تدریس
پیش سازمان دهنده
ارزشیابی تشخیصی
جهت اطمینان از یافتن دانسته های قبلی فراگیران سوالاتی مطرح می کند
معلم - زهره جان شما می توانی یک عدد بگویی من روی تخته بنویسم
دانش آموز - عدد 9 ( معلم عدد را روی تخته می نویسد )
معلم -فاطمه جان شما نیز یک عدد بگو
دانش آموز - عدد 7 ( معلم عدد 7 را جلوی عدد 9 می نویسد )
معلم - خوب سارا جان شما می توانید با استفاده از نماد هایی که قبلا با آن آشنا شده اید نماد بین 7 و 9 بگذاری و پاسخ آن را برایمان بنویسی 16 = 9 + 7
معلم - دوستانتان را که خیلی خوب همکاری کردند تشویق کنید
ارائه مطلب
در همین زمان در باز می شود و مهسا ، مینا و زهرا در حالی که هر کدام یک دسته گل بسیار زیبا در دست دارند وارد می شوند و سلام می کنند دانش آموزان هیجان زده در جستجوی این هستند که این گل ها برای چیست؟
معلم - خوب بچه ها به نظر شما این گل هایی که دوستانتان به کلاس آورده اند چیست
در حالی که دانش آموزان به فکر فرو رفته اند ( معلم می گوید در آخر درس علت را برایتان خواهم گفت ) فعلاً اجازه دهید از این دسته های گل برای درسمان استفاده کنیم
معلم - مهسا جان شما تعداد شاخه های گل در دستت را بشمار و روی تخته بنویس ( مهسا عدد 7 شاخه گل را روی تخته می نویسد )
معلم - مینای عزیزم شما هم همینطور - تعداد شاخه های گل در دستت را شمرده و روی تخته بنویس ( مینا عدد 7 را کنار عدد قبلی با فاصله می نویسد )
معلم - خوب زهرا جان خودت می توانی تعداد گل های نوشته شده روی تخته را روی هم بگذاری و حساب کنی - ببینم که چه تعداد گل خریداری کرده اید
دانش آموز 21 = 7 + 7 + 7 را روی تخته انجام می دهد
معلم - دوستانتان را که تا این مرحله زحمت و به من کمک کردن تشویق کنید
معلم - خوب بچه ها در اینجا چند تا 7 داریم
دانش آموزان - سه تا هفت تا
معلم - به نظر شما ما می توانیم از راه دیگری استفاده کنیم که عدد 7 کمتر تکرار شود ما سریع تر به پاسخ برسیم
دانش آموز - خانم ما میتوانیم سه دسته گل را در تعداد آن که هفت تا است را اینطوری بگوییم سه تا هفت تا
معلم - بسیار عالی نازنین درست گفت بچه ها ما برای اینکه از تکرار عدد 7 جلوگیری کنیم به جز جمع کردن این اعداد می توانیم سه دسته گل را در عدد هفت ضرب کنیم پس سه هفت تا می شود 21 که آن را بصورت
( 21 = 7 × 3 ) می نویسیم
این که یک تساوی ضرب است که آنرا اینطور هم می خوانیم 3 ضرب در 7 مساوی است با 21 که 21 حاصل ضرب 3 در 7 و ( × ) را نماد ضرب گویند
ارزشیابی پایانی
خلاصه کردن درس با استفاده از نوشته های روی تابلو و توضیحات معلم و دادن چند نمونه ضرب به دانش آموزان به طور مثال
= 5 × 2
= 3 × 5
= 6 × 4
ارائه تکلیف
تکلیف تمرینی
تمرین های صفحه 40 و 41 را در منزل در دفتر حل نمایید
تکلیف خلاقیتی
چند نمونه ضرب را که در منزل و در روند روزمره به کار می برند یادداشت کنید و بنویسید