درحال بارگذاری ....
به هایپرتمپ خوش آمدید.وارد یا عضو شوید کاربرگرامی شما اکنون در مسیر زیر قرار دارید : دایناسورها

دایناسورها

تاریخ ارسال پست:
دوشنبه 13 مهر 1394
نویسنده:
reyhaneh
تعداد بازدید:
468

دایناسورها، به انگلیسی: dinosaur گروهی از خزندگان مهره‌داری بودند که برای بیش از ۱۶۰ میلیون سال حاکم اکوسیستم‌های زمین بودند. قبل از دورهٔتریاس )حدود ۲۳۰ میلیون سال پیش) تا آخر دورهٔ کرتاسه (حدود ۶۵ میلیون سال پیش) بیش‌تر آن‌ها در رویداد انقراض دوران سوم کرتاسه[پ ۴] منقرض شدند.

بررسی بازمانده‌های نیاپرنده(آرکئوپتریکس)  در ۱۸۶۱ نشان دهندهٔ یک رابطه بین دایناسورها و پرندگان است. صرف نظر از حضور اثرهای سنگواره شده، نیاپرنده خیلی مانند کامپسوناتوس دایناسور درنده کوچک) است.

تحقیقاتی که حدود سال ۱۹۷۰ انجام شد نشان می‌دهد دایناسورهای دَدپا Theropoda به احتمال زیاد نیاکان پرندگان هستند؛ در واقع، بسیاری از دیرین‌شناسان پرندگان را مانند دایناسورهای بازمانده درنظر می‌گیرند و بر این باورند که دایناسورها و پرندگان باید با هم زیر یک ردهٔ زیست‌شناسی قرار داده شوند. امروزه ۱۰۰۰۰ گونه از پرندگان به این گروه تعلق دارند.

حدوداً نیمهٔ نخست قرن ۲۰ دانشمندان دایناسورها را جانورانی تنبل، خنگ و خون‌سرد در نظر می‌گرفتند. با این وجود تحقیقات گسترده‌ای در سال ۱۹۷۰انجام شد این نظریه را پشتیبانی می‌کند که آنها حیواناتی با دگرگونی‌های بدنی زیاد بودند و اغلب خود را با واکنش‌های متقابل اجتماعی سازگار می‌کردند. مدرکی از پرندگانی مربوط به دسته ددپایان شدیداً این تغییر نظریه را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

از زمانی که اولین فسیل‌های دایناسور در سده نوزدهم شناخته شدند اسکلت آن‌ها زیبنده موزه‌ها در سراسر دنیا شده‌اند و دایناسورها یک بخش از فرهنگ جهانی شده‌اند و میان بچه‌ها و بزرگسال‌ها باقی خواهند ماند. آنها در پرفروش ترین کتاب‌ها و فیلم‌ها (مثلاً پارک ژوراسیک، چهره بوده‌اند و هر یافته تازه‌ای از دایناسورها از رسانه‌ها پوشش داده می‌شوند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سینتارسوس syntarsus

 

آناتومی:

سینتارسوس، دایناسوری کوچک و سبک وزن بود که روی دو پای بلند راه می رفت. طول این درنده حدود ۱۰فوت(۳متر) و وزن آن حدود ۷۰-۶۰ پوند بود. این جانور، استخوانهایی سبک و توخالی، سریبلند و نوک تیز، دوزاده دندان کوچک و مضرسی و گردنی بلند داشت. سینتارسوس، دستانی بزرگ و چهارانگشتی و چنگالهایی تیز داشت. سینتارسوس، پاهای چهارانگشتی و قوزک پای ترکیبی داشت(استخوانهای قوزک، مانند اورنیتوپودهای اولیه بودند اگرچه این دایناسور، نوعی ساریچین اولیه بود- علت نامگذاری سینتارسوس هم، همین استخوانهای قوزک پا بود).

در لایه ای استخوانی در زیمباوه، آفریقا، حدود۳۰فسیل با هم یافت شدند. دو گونه سینتارسوس کشف شد. طونه فراوانتر، حدود۱۵% بزرگتر از گونه دیگر بود. دیرینه شناسان، به نمونه هایی از پرندگان درنده امروزی استناد می کنند و معتقدند که فسیلهای بزرگتر و فراوانتر، ماده بودند. فسیلهای کوچکتر و کمتر نر بودند.

سینتارسوس کاینتاکاتایی، نخستین سینتارسوس که در آمریکای شمالی کشف شد، دارای دو تاج بود. گونه هایی که در آفریقا کشف شده اند، تاج نداشتند.

طبقه بندی:

سینتارسوس(سینتارسوس تلفظ می شود)نوعی دایناسور ساریچین(دایناسورهای جهنده)و یک تروپود بود. این دایناسور نوعی سراتوزارین و یک پودوکزار بود. گونه نوعی سینتارسوس رودزینسیس است. سینتارسوس بسیار شبیه به ریواریبازاروس و سیلوفیسز می باشد.

زمان زیست، اقلیم:

سینتارسوس، در دوره ژوراسیک پیشین، حدود ۱۹۴-۲۰۸ میلیون سال قبل می زیست. این دایناسور در جایی زندگی می کرد که به طور فصلی محیطی خشک و بیابان مانند بود- احتمالا اقلیم آن از نوع ساوان و مانند کنیای امروزی بوده است اما بدون علفزار(علفها و گیاهان گلدار دیگر در آن زمان هنوز ظهور نکرده بودند).

تغذیه:

سینتارسوس، گوشتخوار بود. احتمالا این دایناسور، لاشخور هم بوده است. معده فسیل شده سینتارسوس کشف شده و حاوی مهره داران کوچک بوده است.

رفتار:

احتمالا سینتارسوس، به صورت گله ای زندگی و شکار می کرده است. به علت وجود لایه های استخوانی فسیلی(مجموعه ای از تعداد زیادی فسیل در یک مکان)که شامل حدود ۳۰سینتارسوس بوده و در زیمباوه آفریقا کشف شده است، چنین برداشتی شده است.

تحرک:

سینتارسوس، به خاطر سبک وزنی، وجود پاهای بلند و سبکی بیش از اندازه به علت وجود استخوانهای توخالی، دونده ای بسیار چابک و دوپا بود. . سرعت دایناسورها، با استفاده از مورفولوژی(ویژگیهایی مانند طول پا و وزن تقریبی بدن)و ردپای فسیل شده آنها محاسبه می شود. طول ردپای سینتارسوس حدود ۴اینچ و طول گامهایش حدود ۵/۲فوت(۷۵/۰متر)بود.

کشف فسیلها:

فسیلهای زیادی از سینتارسوس، در زیمباوه آفریقا و آریزونای ایالات متحده کشف شده اند. حدود ۳۰فسیل سینتارسوس، در لایه فسیلی منفردی در زیمباوه کشف شد و نشان می دهد که این درندگان، به صورت گله ای زندگی می کرده اند. همراه فسیلهای سینتارسوس، فسیل یک مازوسپوندیلوس کشف شد که پروزاروپودی گیاهخوار بود.

 

سینتارسوس، در سال ۱۹۶۹، توسط دیرینه شناسی به نام رات نامگذاری شد.

 

سالتوپوس

نویسنده: محمد مهدی عسگری پیربلوطی - ۱۳٩٢/۱٠/۸

ویژگیهای سالتوپوس

 

 

گالیمیموس(Gallimimus)

نویسنده: محمد مهدی عسگری پیربلوطی - ۱۳٩٢/۱٠/٧

گالیمیموس (به معنی تقلیدکننده خروس)، یک دایناسور تروپود گوشتخوار مربوط به دوره کرتاسه پسین می‌باشد که ۷۰ میلیون سال پیش می‌زیست. سنگواره این دایناسور در صحرای گوبی مغولستان کشف شده‌است و در سال ۱۹۷۲ به وسیله اوسمولسکا نام‌گذاری شد.گونه خاص این جنس گالیمیموس بوللتوس نام دارد. تخمین زده می شود این دایناسور می توانسته است 60 کیلومتر در ساعت بدود .

 

 نام

معنا: سالتوپوس، به معنای دایناسور پرش کننده است.

تلفظ: سالتوپوس.

نامگذاری توسط: فردریک وان هوئن

سال نامگذاری: ۱۹۱۰

تغذیه

گوشتخوار- سالتوپوس اغلب حشرات را می خورد.

اندازه

طول: ۲ فوت(70 سانتیمتر)

بلندی:۸اینچ(۲۰سانتیمتر) از رانها

وزن:۲ پوند(۱کیلوگرم)

زمان زیست

دوره تریاس پسین، حدود ۲۲۲-۲۲۵ میلیون سال قبل

محل زیست

فسیلهای سالتوپوس در اسکاتلند اروپاکشف شده اند.

فسیلها

تنها فسیل بسیار ناقصی از سالتوپوس کشف شده است(که شامل بخشی از جمجمه می باشد).

طبقه بندی

قلمرو(جانوران)

شاخه مهره داران(طناب داران)

رده آرکوزاریا- (دیاپسیدها با دندانهای سرپیچی و غیره)

راسته ساریچیا- دایناسورهای جهنده.

زیر راسته تروپودا- گوشتخواران دو پا.

جنس سالتوپوس.

گونه الجیننسیس(گونه نوعی در سال ۱۹۱۰، توسط وان هوئن نامگذاری شد)- سالتوپوس، نوعی نومندوبیوم است(درمورد اینکه آیا سالتوپوس گونه ای مجزاست یا اینکه آیا اصلا دایناسور است، اطلاعات کافی موجود نیست).

حقایق جالب

سالتوپوس، دایناسور بسیار اولیه ای بوده است. سالتوپوس، دایناسور کوچک و سبک وزنی بود که روی دو پاراه می رفت. سالتوپوس، استخوانهایی سبک و توخالی، سری بزرگ و دوازده دندان کوچک و تیز داشت. سالتوپوس، در هر دست، پنج انگشت داشت اما انگشتان چهارم و پنجم بسیار کوچک بودند.

 

جیگانوتوسورس(Giganotosaurus)

نویسنده: محمد مهدی عسگری پیربلوطی - ۱۳٩٢/۱٠/٧

جیگانوتوسورس (به معنی سوسمار غول پیکرجنوبی)، یک دایناسور گوشتخوارمربوط به دوره کرتاسه میانی می‌باشد که در ۹۷ میلیون سال پیش می‌زیست. سنگواره این دایناسور در پاتاگونیا، آرژانتین کشف شده‌است و در سال ۱۹۹۴ به وسیله کوریا و سالگادو نام‌گذاری شد.گونه خاص این جنس جیگانوتوسورس کارولینی نام دارد.

 

منبع : ویکی پدیا فارسی

 


آلوساروس(Allosaurus)

نویسنده: محمد مهدی عسگری پیربلوطی - ۱۳٩٢/۱٠/٧

آلوساروس(به معنی سوسمار دیگر) تروپودی با 12 متر طول ، 5 متر ارتفاع و 2 تن وزن بود که 135 تا 153 میلیون سال پیش در اواخر ژوراسیک در ایالات متحده آمریکا و تانزانیا می زیست . این دایناسور که روی دو پا راه می رفت می توانست دایناسور هایی مانند دیپلودوکوس و استگوساروس را شکار کند . این دایناسور دندانهایی 10 تا 15 سانتیمتری داشت که مانند خنجر بود و در کناره های آن دندانه داشت و بعلت خمیدگی اش مانع از فرار طعمه از آرواره اش می شد .

 

منبع : http://www.nhm.ac.uk/nature-online/life/dinosaurs-other-extinct-creatures/dino-directory/allosaurus.html

 

کلمات کلیدی

دایناسورها

مطالب مرتبط
نظرات این مطلب
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی