ریاضی پنجم-مفهوم ضرب
ضرب
طرح درس شماره 5
نام درس : ریاضی ابتدایی پایه پنجم زمان 45َ دقیقه موضوع درس : ضرب تهیه کننده : الهام حسن آبادی تعداد فراگیر : 20 نفر
الگوی یاد سپاری
هدف کلی
1-آشنا شدن دانش آموزان با خواندن ساعت
هدف جزیی
1-دانش آموزان مفهوم ساعت را بدانند
2-دانش آموزان مفهوم دقیقه را بداند
3-دانش آموزان مفهوم ثانیه را درک کنند
4-دانش آموز بتواند نوشتن ساعت را به صورت عدد مرکب به کار برند
هدف رفتاری
1-دانش آموز زمانی را که ساعت نشان می دهد بیان کند ( حیطه شناختی - دانش )
2-دانش آموز در مورد عدد مرکب سوال می کند ( حیطه عاطفی - نگرشی - دریافت )
3-دانش آموز با توجه به ساعت یک عدد مرکب می سازد ( مهارتی حرکتی - جرای مستقل )
4-دانش آموز مفهوم ثانیه را از دقیقه و ساعت تمیز می دهد ( مهارت شناختی - نگرشی )
نکات کلیدی
حواندن ساعت - نوشتن عدد مرکب
ابزار وسایل
کتاب - گچ - آوردن ساعت واقعی
ایجاد انگیزه
درست کردن ساعت توسط دانش آموزان با داشتن عقربه کوچک ، بزرگ و ثانیه
برقراری ارتباط
سلام و احوال پرسی - حضور و غیاب دانش آموزان - دقت در بررسی وضع روحی و جسمی دانش آموزان و صحت در مورد مسائل روز ( مراسمات روزمره )
ارزشیابی تشخیصی
پرسیدن چند سوال در مورد درس گذشته که در مورد ثانیه برده است و به درس جدید نیز کاملاً مرتبط است
ارائه درس:
گام اول
با استفاده از ساعت هایی که آورده اند و ساعتی که در دست معلم است خواندن ساعت را با آنها تمرین کنند
گام دوم
اعداد مرکب را در پای تابلو به آنها معرفی می کنیم و نمونه های روی تابلو نوشته و دانش آموزان پای تابلو می آیند و خواندن آن را تمرین می کنیم
گام سوم
تمرین های صفحه 43 را حل کنند و داغدن چند نمونه به دانش آموزان
ارزشیابی پایانی
خلاصه کردن درس با استفاده از نوشته های پای تابلو و دادن چند سوال به دانش آموزان
1-زمان خواندن درس خود را بنویسند ( به صورت عدد مرکب )
2-زمان نوشتن تمرینات خود را به صورت عدد مرکب بنویسند
ارائه تکلیف
تکلیف تمرینی
تمرین های صفحه 43 را حل نمایند
تکلیف خلاقیتی
در منزل فکر کنند و زمان چند فعالیت مهم خود را به صورت عدد مرکب بنویسند