درحال بارگذاری ....
به هایپرتمپ خوش آمدید.وارد یا عضو شوید کاربرگرامی شما اکنون در مسیر زیر قرار دارید : ده فایده مواد آلی در خاک

ده فایده مواد آلی در خاک

تاریخ ارسال پست:
سه شنبه 07 مهر 1394
نویسنده:
nevisandeh
تعداد بازدید:
484

ده فایده مواد آلی در خاک

سرچشمه مواد آلي خاك، بقاياي حيواني و بازمانده هاي گياهي است.

 اين مواد از ابتداي ورود به خاك تحت تاثير مستقيم موجودات زنده و گروههاي ميكروبي آن قرار مي گيرند و تغييرات زيادي مي يابند.

 دو پديده عمده در اين تغيير ماهيت مواد شناخته شده اند. پديده اول معدني شدن(Mineralization) و پديده دوم هوموسي شدن(Humiification) است.

 با توجه به اينكه خاكهاي ايران از نظر مواد آلي فقير مي باشند افزايش ماده آلي خاكها براي حفظ حاصلخيزي و تداوم فعاليت موجودات زنده خاكزي امري ضروري است.

 در اهميت ماده آلي همين بس كه آن را به عنوان قلب كشاورزي پايدار نام نهاده اند و همچنين نقش آن را در خاك همانند نقش خون در بدن دانسته اند.
فوايد مواد آلي در خاك به اندازه اي متنوع و زياد است كه انسان را به ياد فوايد نوشته شده بر روي برچسب داروهاي قديمي مي اندازد ولي خوشبختانه اين فوايد در مورد مواد آلي كاملا واقعيت دارد:
1- مواد آلي منبع تامين 95-90 درصد ازت مورد نياز گياه در خاكهاي كود نخورده است.
2- مواد آلي مي تواند منبع مهم تامين فسفر و گوگرد قابل استفاده گياه باشد مشروط به اينكه مقدار هوموس خاك به دو درصد يا بيشتر برسد.
3- مواد آلي بطو مستقيم يا غير مستقيم با افزايش فعاليت ميكروبي باعث توليد مقدار زيادي مواد تشكيل دهنده خاكدانه ها از جمله پلي ساكاريدها مي شود.
4- مواد آلي غالبا 70-30 درصد از كل ظرفيت تبادل كاتيوني(CEC) خاك را تشكيل مي دهند. سطوح زياد قابل دسترس در هوموس، محل هاي تبادل كاتيوني زيادي دارد كه عناصر غذايي را براي استفاده بعدي گياه نگه مي دارد. علاوه براين، فلزات سنگين آلوده كننده مانند سرب، كادميم و فلزات مشابه كه معمولا به علت استفاده از فاضلابها وارد خاك مي شوند را جذب سطحي مي كند و از اين طريق به پاكسازي محيط كمك مي كند.
5- مواد آلي عموما مقدار آب موجود در خاك در حالت ظرفيت مزرعه و همچنين مقدار آب قابل استفاده در خاكهاي شني را افزايش داده و تهويه خاكهاي رسي را با افزايش خاكدانه سازي و در نتيجه ايجاد خلل و فرج بزرگتر، زيادتر مي كند.
6- مواد آلي به عنوان يك كلات عمل مي كند و در نتيجه قابليت استفاده و تحرك عناصر كم مصرف را افزايش مي دهد.
7- مواد آلي كربن مورد نياز بسياري از ميكروارگانيسم هاي مفيد خاك از جمله بعضي از باكتريهاي تثبيت كننده ازت (مانند ازتوباكترها) را فراهم مي كند.
8- وقتي كه ماده آلي به عنوان پوشش دهنده ( مالچ) به سطح خاك اضافه مي شود، فرسايش خاك را كاهش مي دهد.
9- مواد آلي با جلوگيري از تابش مستقيم آفتاب مانع از دست رفتن رطوبت خاك مي شود و در زمستان و تابستان دماي خاك را متعادل نگه مي دارد.
10- هوموس ناشي از ماده آلي، مقاومت خاك را در برابر تغييرات سريع اسيديته، قلياييت و شوري و همچنين صدمه آفت كشها و فلزات سمي سنگين افزايش مي دهد.

کلمات کلیدی

ده فایده مواد آلی در خاک

مطالب مرتبط
نظرات این مطلب
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]