درحال بارگذاری ....
به هایپرتمپ خوش آمدید.وارد یا عضو شوید کاربرگرامی شما اکنون در مسیر زیر قرار دارید : تحقیق درباره تاريخچه واژه تأمين

تحقیق درباره تاريخچه واژه تأمين

تاریخ ارسال پست:
یکشنبه 26 مهر 1394
نویسنده:
reyhaneh
تعداد بازدید:
857

 

تحقیق درباره تاريخچه واژه تأمين

از بدو خلقت كره خاكي و پي بردن انسان به حيات خود و شناخت پيرامون آن، آدمي در تفكر عميق به اين نتيجه رسيد كه بايستي بفكر تامين نيازمنديهاي خود جهت ادامه زندگي باشد آن انسان غارنشين نيز در تلاطم زندگي در آن باران هاي سيل آسا، طوفان هاي شديد در تفكر تامين و بدست آوردن نيازهاي خود بود و دائماً در اين ورطه غوطه خورده و براي نياز غذايي به شكار مي پرداخت و ذخيره سازي مي نمود و در شرايط بحراني جغرافيايي و آب و هوايي پيش بيني برآورده و نگهداري را انجام ميداد. فرشتگان باران ، باد به فرمان معبود عالم در حال تامين نياز بشر هستند. تمامي اصطلاحات ؟؟؟ در ادوار مختلف زندگاني آدمي در پيكره هستي نقش بسته و در دوران هاي اوليه بصورت كم رنگ از نظر علمي و در دوران فعلي ما مد عصر اطلاعات و فن آوري است بصورت علمي مطرح است تامين در لغت يعني تهيه نمودن بدست آوردن و تامين يكي از زنجيرهاي به هم پيوسته يك كار ؟؟؟ و پشتيباني است بدون آن حركت رو به جلو متوقف خواهد شد انسان با كمي انديشه پي مي برد كه از صبحگاهان تا پاسي از شب دائماً در تلاش و تامين نيازها و خواسته هاي خود بوده و هست و انسانهايي موفق خواهند بود و بهتر كامياب خواهند شد كه در اين پروسه و فرايند بتوانند با تلاش هماهنگي برنامه ريزي برآورد وآگاهي و علم و اطلاعات بروز به خواسته ها و تمايلات خود پاسخ راضي كننده بدهند. ابتدا تامين بايد انجام شود تا مراحل بعدي مثل نگهداري و ذخيره سازي انجام گيرد.

هر سازماني پس از شناخت مقوله تامين حال بايستي به روشها و طرق تهيه اقلام و مايحتاج خود بيانديشد. راههاي گوناگون براي سازمانها و ادارات گوناگون بوجود آمده هر سازمان بنا به تشخيص خود شرح وظايف ماموريتها جدول زماني نوع و تنوع سليقه هاي كاركنان خود از راههاي مختلف براي تامين نيازهاي خود اقدام مي نمايد در نهايت همگي به دنبال رفع نيزامندي مي باشند و در اين فرايند فقط راهها- روشها- امكانات تامين تفاوت اندك دارد.

بعضي ها تابع قوانين و مقررات دولتي عمل نموده و بعضي بر اساس مقررات خصوصي و غيردولتي عمليات تامين و تهيه اقلام خود را انجام مي‏دهند.

ادارات و سازمانهايي در اين فرايند موفق تر خواهند بود كه ابتدا :

سامزان خود را شناخته باشند- بر ماموريتها و شرح وظايف سازمان خود آگاهي كامل داشته باشند به امكانات ملزوم خود آگاهي داشته باشند راههاي تهيه و تامين را بخوبي شناخته باشند- اطلاعات و روابط زمان مكان فناوري را درك نمايند.

به قدرت برنامه ريزي تجزيه و تحليل فعاليتها واقف باشند قدرت استفاده از تجربيات رايانه را داشته باشند.

در جنگ هاي جهاني اول و دوم و ساير حرف اول در پيروزي با شكست را لجستيك و نيروي انساني زده و لجستيك را واژه و حركت تامين معنا مي بخشد وتامين و تهيه اقلام بموقع و توزيع آن به كمك فرماندهان مي آيد.

زنجيره تامين را مي توان به روش هاي متعددي توقف نمودو از نظر عمل مي توان گفت كه : فرايند طراحي پردازش بهينه سازي مديريت اجزاي سيستم تامين شامل مواد- حمل و نقل مواد وئ توزيعي محصولات و خدمات به مشتريان ور سيدن به اهداف كلي سازمان مي باشد.

زنجيره تامين هم مي تواند ماند عوامل ديگر چون توزيع- حمل و نقل محصولات خوب براي يك سازمان يك منبع رقابتي باشد. در محيطي كه رقباي ديگر و متخصصين هر يك تلاش مي كنند تا بوسيله تامين مناسب ، اهداف سازمان را روشن تر و رسيدن به آن را سريعتر نمايند ، يافتن راههاي صحيح تامين موفقيت در كار است. از طريق تامين مناسب مي توان به خدمت رساني بهتر كمك كرد در حال حاضر تعداد تامين كنندگان خدمات لجستگي در سطح جهاني رو به رشد است.

افزايش كانالهاي تامين باعث رشد و توسعه زنجيره تامين محصولات خواهد شد. برجسته ترين نياز مستمر هر سازمان تخصصي در امر تامين است. تامين بر رشد و توسعه آينده لجستيك و هر سازمان تاثير خواهد داشت. اكثر مديريان اجرائي تاكيد فراوان بر اصول اطلاعات و فن آوري مديريت زنجيره تامين دارند. مديريت زنجيره تامين نياز به كسب مهارتهاي جديد دارد تا تفكر تامين در برنامه ريزي هماهنگ شود.

فرايند تامين نگرش به ارتباطات مشاركت ها اطلاعات سنجش قيمتها و هزينه الزامي است.

كساني كه در امر تامين اقلام فعاليت دارند بايد از سيستم هاي اطلاعاتي و از فن آوري اطلاعات در زمينه ارتباط با تامين كنندگان استفاده نمايند. استفاده از اين ابزارها به كمك مديران اجرائي تامين رسيده و به آنان مساعدت خواهد نمود كه كدام محصولات در سازمان خود قابل مصرف و استفاده بهينه هستند و كدام محصولات به رضايت مندي كاركنان كمك و روحيه آنان را بالا مي برد در اقتصاد هر كشور عامل تامين نقش بسيار مهمي در جذب سرمايه رضايت مشتريان ايجاد كار پيشرفت و توسعه دارد اگر تمام عوامل تداركاتي آماده بكار بوده لاكن مديريت تامين بصورت ناقص و ناپخته عمل نمايد باعث لطمه وارد شدن به كالا و عدم رضايت مندي كاركنان صدمه ديدن ماموريت سازمان و زير سوال رفتن زحمات ديگران خواهد شد.

زماني مصرف كنندگان از عمليات آماري ابزار خرسندي خواهند نمود كه تامين كننده وظايف خود را درايت و دورانديشي و برنامه ريزي انجام داده ياشد تامين كننده بايد پي برده باشد كه خواست و نياز مصرف كنندگان چيست به چه نوع كالائي ابراز رضايت مي كنند و از چه كالاهايي استقبال مي نمايند بايد بين تقاضا و تامين هماهنگي وجود داشته باشد.

آنچه كه كيفيت كالا را مشخص مي كند ميزان صحت آن با نياز و انتظارات مصرف كنندگان است. عجيب است كه بر هر زنجيره به هم پيوسته لجستگي كه مي نگريم و عمقي به آن برخود مي‏كنيم در جلوي چشمانمان دنيائي از حرفهاي گفته و ناگفته پديدار مي شود مثل فشاردادن دكمه رايانه كه براي يك كلمه دنيائي از معناي برايمان پردازش و اراه مي دهد هيچ يگ از اين زنجيرها را نبايد دست كم گرفت . اين كار سنگين پس مي طلبد كه انسانهاي متخصص و متعهد پا به عرصه آن گذاشته و آنان مي توانند با تامين عالي و با كيفيت يك سازمان مرده را زنده نمايند و برعكس آن نيز هم هست.

با نگرش به كارخانجات پيشرفته و معروف دنيا مي توانيم از آنان سوال كنيم كه علت اين همه پيشرفت چه بوده چه چيزي باعث شده كه امروز حتي آن شخصي كه در روستاهاي كوهستاني و دورافتاده زندگي مي كند از نام آن شركت و از محصولات آن آگاهي داشته و احساس رضايت مندي نمايد وقتي از بطن ماموريت و حركت هاي اصولي افراد آن كارخانه و شركت سوال مي كنيم آنان اينگونه پاسخ مي دهند كه روند و حركت ما قبل از هر گونه تامين به اين صورت است كه : ابتدا

1-تجزيه و تحليل وضع موجود و پيش بيني احتياجات آينده را در نظر مي گيريم. 2- جمع آوري اطلاعات و تفسير آنرا انجام مي دهيم. 3- برنامه ريزي تهيه و خريد و كنترل داريم.4- ضوابط لازم تكنيك لازم داريم 5- وجدان كاري داريم.6- تحقيق و پژوهش و طرح ريزيم داريم 7- تحليل گذشته حال -  آينده را انجام مي دهيم 8- احتياجات آينده خودمان را در نظر مي گيريم. 9- سازماندهي امكانات انجام مي دهيم 10- اهداف اداره ما چيست 11- ماموريت اداره ما چيست 12- چه اقلامي را بايد تهيه كنيم 13- چه اقلامي را بطور يقين و صد درصد بايد تهيه كنيم 14- چه اقلامي را نبايد تهيه كنيم. 15- ما بصورت يك تيم عمل مي كنيم. 16- ما جرفه اي هستيم. 17- ما خودمان را متعهد در كار مي دانيم 18- ما در كارمان صادق هستيم 19- از قوانين و مقررات كاملاً آگاهي داريم و از آنها پيروي مي كنيم 20- در كارمان و تامين مسائل شخصي و منافع شخصي هيچ نقشي ندارند.

مديريت و تعاريف زنجيره تامين

زنجيره تامين يك فرآيند است كه در داخل هويت آن عواملي چون :

آگاهي و اطلاع داشتن از وضع موجود سازمان و محل هاي مانور تامين منبع يابي و تداركات در زمان مناسب و اقدام به سفارشات جهت تامين و عوامل ديگري چون ذخيره سازي نگهداري و انبارداري و در نهايت عرضه به مصرف كنندگان وجود دارند. فاكتورهاي حساسي در فرآيند تامين مورد توجه صاحبنظران مي باشد كه اين فاكتروها نقش بسيار مهم در مديريت تامين دارند از جمله آگاهي و بهره برداري از اطلاعات روز در جهت تامين استفاده از اطلاعات صحيح موجب سرعت ، دقت و هماهنگي بهتر در چرخه تاركات خواهد شد چون محدود عرضه كالاها بسيار گسترده است مي طلبد در زمينه تامين كالاها از اين بازار بزرگ برنامه ريزي و تحليل مناسب و انتخاب مناسب صورت گيرد.

مديران تامين بايد آشنائي كامل و صددرصد با مشتريان خود و تامين كنندگان داشته باشند در زنجيره تامين كنترل كيفيت كالا حرف اساسي دارد و نقش بسيار مهمي در رضايت مدي افراد و مصرف كنندگان دارند. اين گروه جهت بهبود كار يا حل مشكلات و رفع نواقص عمل مي كنند تامين بعنوان يكي از وظايف تخصصي و فني هر سازمان مي باشد كه نياز به مهارت دارد.

سطح گسترده بازار و مبادلات اقتصادي و تنوع اقلام و فروشندگان و كم و زيادشدن ارزش پولي . ضرورت آشنائي دست اندركاران را با شيوه هاي تامين ايجاب مي كند.

نقش مديريت زنجيره تامين در هر سازماني بسيار حساس و مهم است و ناآگاهي و سوء مديريت در اين زمينه ، باعث زيانهاي سنگيني براي جامعه و خود سازمان شده است تامين و خريد وظيفه دشواري است كه نياز به دقت و بررسي و ارزيابي دارد. زنجيره تامين و مديران خريد بايستي به عواملي چون مصلحت اولويت منفعت توجه داشته باشند. زنجيره تامين بايستي با توجه به ضرورتها و نيازها اقدام نمايد در تعريف زنجيره تامين آمده است كه قلب سيستم هر سازمان بشمار مي رود. زنجيره تامين خون را در رگهاي سازمان به گردش در آورده و سازمان را زنده و پويا نگه مي دارد. تامين در سازمانهاي نظامي داراي معاني گوناگوني است منجمله :

1-         به همه عملياتي كه منتهي به توليد و تهيه اقلام مورد نياز مي گردد.

2-         شناسايي منابع عرضه كننده كالا تامين اعتبار خريد و حمل و نقل

3-     اقداماتي كه براي حفاظت نيرو در برابر غافلگيري و ادامه حيات به عمل
مي آيد.

4-         از نظر تاكتيكي يعني تصرف يك محل يا منطقه حساس بوسيله نير.

ساليانه ميليارها ريال از منابع مالي ناجا متوسط همين رده تامين هزينه مي گردد كه هدف آن حفظ وضع موجود و انجام و ادامه ماموريتها و تقويت بنيه انتظامي و امنيتي است.

مي توان ادعا كرد كه موضوع تامين امري كاملاً تخصصي و حرفه اي است و بر خلاف پندارهاي عوامانه فعاليتي ساده و سطحي نيست كه از عهده هر كس برآيد لذا بايستي افراد زنجيره تامين داراي اطلاعات تخصصي ، اقتصادي ، حقوقي و فني لازم باشند كه اگر چنين نباشد سازمان با مخاطرات و بحران هاي مالي و ماموريتي مواجه خواهد شد.

مراحل تهيه كالاها و اقلام و خدمات مورد نياز يك اداره سازمان را در اصطلاح تامين كالا و به لاتين Supply  مي گويند. سازمانها براي برطرف ساختن نياز مصرف كنندگان خود از سياستها و روشهاي مختلفي براي تامين استفاده مي نمايند. تامين تنها از خارج سازمان صورت نمي گيرد بلكه ممكن است تامين يك يا چند نوع كالا و خدمات از درون يك سازمان تهيه و تامين گردد مثل بعضي از كارخانجات مواد خام يا كالاي خاص در درون و حيطه مسئوليت يك اداره كه مي توان در نيروي انتظامي مثلاً به كارخانه واكس يا چاپخانه اوراق اشاره نمود كه بنظر ميرسد از تامين خارج از حيطه سازمان ارزانتر باشد.

در زنجيره تامين كلمات و اصطلاحاتي داراي مفهوم است و كاربرد دارد و مي توان از آن بهره برداري كرد مثل هواي باراني و چتر هواي باراني و كاپشن چرمي هواي باراني و كفش مناسب . لذا در تامين كالاها حتي در محيط خانواده بايستي در سيكل خود انجام شود كه عبارتند از :

خريد يا تامين هر گونه كالا و اقلام و خدمات در زمان مناسب با قيمت مناسب مقدار و كيفيت مناسب زماني زنجيره تامين موفق خواهد بود كه برنامه ريزي داشته باشد و بداند كه چه جيزي را بايد تهيه كند ؟

چه چيزي را بايد تحويل بدهد ؟ چه وقت چه مقدار ؟

در زنجيره تامين بوده كه انسانهائي بدون در نظر گرفتن استانداردهاي لازم و بدون برنامه ريزي خيانتها به اموال نمودند بر حسب ظاهر كار آنان عمدي نبوده لاكن ثروت و انرژي خود را بيهوده تلف نموده و كالاي تهيه شده به نفع مصرف كننده نبوده است كه خود نتيجه كار براي انسانها دردآور و رنج آور بوده است. در ابتدا حركت زنجيره تامين پس از پاسخ دادن به سوالات مطرح شده كه اشاره شد سپس به تفكر مجدد در مورد سوالات بعدي پيش مي ايد و آن اينست كه : آيا من بعنوان مدير تامين توانسته ام تمام نيازمندي هاي سازمان خود را پشناسم. آيا توانسته ام از منابع اطلاع دريافت و جمع بندي نمايم و آيا زير مجموعه اداري و ستادي و صفي من قابل اطمينان هستند.

پس از شناخت مشخصات و پاسخ دادن به سوالات فوق مديريت تامين اقدام به بازاريابي و انتخاب عرضه كنندگان يا عرضه كننده مي پردازد. سلامت كار در كليه رده هاي لجستيكي خيلي مهم است بخصوص در زنجيره تامين

انتخاب عرضه كننده را مي توان با كمك خرده فروشان عمده فروشان شركت هاي رقيب تبليغات نمايشگاهها- شناخت و انجام داد.

معمولاً مديران تامين و شركتها و كارخانجات و سازمانها بر اساس معيارهايي عرضه كنندگان خود را انتخاب مي كنند كه مي توان از : كيفيت قيمت ميزان ضمانت سوابق نحوه ارسال بسته بندي مكان جغرافيايي خدمات بعد از فروش كاركنان و پرسنل وضعيت مالي و اعتباري نام برد.

در واقع موتور حركت زنجيره تامين فن آوري و اطلاعات جديد و مصرف كننده است در مديريت زنجيره تامين نيروي انساني و اعضاي آن بايد با هم اعتماد داشته باشند و آنان تسليم حرص و طمع يا سوء ظن به ديگران نگردند.

همكاري فوق العاده اعضاء يك زنجيره از الزامات است. در اين فرآيند اعضا تامين بايستي با هم برنامه ريزي مشترك وجهي داشته باشند.

در تامين و خريد كالاها بايستي به اصول اقتصادي بودن خريد و كيفيت توجه داشت.

تعاريف

اكنون به بخشي از تعاريف مي پردازيم كه در زنجيره تامين مورد استفاده قرار مي گيرند و نياز است كه مديريت زنجيره با اين اصطلاحات و تعاريف آشنايي داشته باشند.

كالاي سرمايه اي :

كالاهايي كه به طور مستقيم براي توليد كالاها يا خدمات بكار گرفته مي شوند مانند كالاهاي سرمايه اي تاسيساتي و كالاهاي سرمايه اي مانند ميز صندلي

كالاهاي واسطه اي :

كالائي كه در فرآيند توليد تغيير شكل يافته و يا تكميل شده و بصورت كالائي جديد در مي آيد.

كالاي مصرفي :

كالائي كه توسط مصرف كنندگان نهايي و براي مصارف شخصي خريداري مي شوند.

برنامه ريزي خريد :‌مشخص كردن مجموعه عمليات و اقداماتي كه بايد قبل از تامين انجام داد يعني فكر كرد و تدبير و آينده نگري .

خريد متمركز :

به خريدهايي گفته مي شود كه كليه فعاليتها مثل خريد توسط رده هاي پايين تر سازمان انجام مي شود كه پس از دريافت بودجه لازم و امكانات اقدام به خريد مي نمايند.

خريد نيمه متمركز :

خريد بعضي از اقلام متمركز و در مركز انجام مي گيرد و بخشي ديگر راساً توسط واحدها انجام مي شود.

نيازمنديهاي عمومي :

اقدامي هستند كه مورد استفاده كليه رده ها و بخشهاي سازمان قرار مي گيرند.

نيازمنديهاي فني ‌مورد استفاده سازمان در رده خاصي مي باشند كه معمولاً جنبه ويژهخ دارند مانند وسايل خاربراتي و تلفن و مواد لازم چاپخانه ها .

خريدهاي برنامه ريزي شده :

معمولاً در پايان هر سال براي سال بعد اقدامي كه مصرفشان قابل برآلاورد است برنامه ريزي مي شوند با همكاري بوجود و اعتبارات


خريدهاي فوري :

در مواقع پيش بيني نشده و بر حسب ضرورت انجام مي گيرند كه در خريد اينگونه اقلام سرعت بسيار مهم است.

عوامل خريد :‌

از زماني كه نياز به كالائي توسط واحدي احساس شود و تا زماني كه كالا به دست آنان برسد مراحلي دارند مانند : درخواست كالا- كنترل درخواست خريد تامين اعتبار سفارش خريد تحويل به انبار ارائه به متقاضي كالا- كنترل جنسي و مالي تهيه آمار و گزارش ها

برآورد در تامين : برآورد و پيش بيني باعث مي شود اطلاعات لازم براي تامين و خريد فراهم شود.در برآورد بايستي به سوالات فوق پاسخ داد كه :

سازمان كالاي خود را مي تواند توليد كند يا خير

آيا خريد بتدريج صورت گيرد يا يكجا خريد انجام شود.

از داخل كشور خريداري شود يا از خارج كشور

براي خريد هر كالا چه منابعي توليدي وجود دارند و كداميك به استانداردها نزديكترند

قيمت كيفيت سلامت و اطمينان كداميك محرزتر است.

از منابع گمنام خريداري نمايد تا از منابع معروف

سريعتر و گرانتر خريد كند يا عادي و ارزانتر

اقلام پر مصرف : كالاهائي كه بطور مستمر و در سطح مصرف بالا مورد نياز هميشگي رده‏ها مي باشد.

اقلام كم مصرف : اقلامي كه به طور تكراري و هميشگي تهيه و تامين نمي شوند

طبقات اقلام آمادي : دسته بندي و تنظيم گروههاي مختلف اقلام بر اساس تشابه نوع كاربرد

جداول سازمان و تجهيزات : جدولي كه شامل تمام اطلاعات لازم در زمينه سازمان و تجهيزات است مانند نمودار سازماني تعداد نيروي انساني تعداد و نوع وسايل كه پس از تصويب مقامات ذي صلاح مبناي كار و انجام وظيفه سازمان قرار مي گيرد.

اصول خريد و تامين عاقلانه : كيفيت مقدار قيمت منبع و زمان مناسب

مراحل تامين :‌ شناسايي ارزيابي- انتخاب

روشهاي دريافت قيمت : پيشنهادات استعلام كتبي- مناقصه مذاكره

انواع خريدهاي حجمي در ناجا : برنج روغن- پارچه سلاح مهمات خودرو خريدهاي خارجي مخابراتي و ..

قرارداد خريد :‌ قرارداد به معني پيمان و عهدنامه است به عبارت ديگر قرارداد متن توافق هائي است كه بين دو نفر خريدار و فروشنده منعقد مي گردد.

مراحل عملي خريدهاي دولتي : در فرآيند تامين تمامي زنجيرها و حلقه هاي پيوسته آن چنان وابسته به هم هستند كه اگر در يك مرحله بي توجهي رخ دهد، در تمامي مراحل بعدي اثرات منفي خواهد گذاشت لذا انجام اين مراحل لازمه يك تامين موفق است :

اعلام نيازمندي تعيين مشخصات و مختصات كالا تعيين منابع مذاكره و اخذ قيمت برآورد- تامين اعتبار تعيين نوع معامله دولتي اجراي قانون محاسبات عمومي تحويل كالا از فروشنده انتقال به انبار تطبيق كالا با سفارشي اوليه و غيره

راههاي شناخت كيفيت محصولات در دست تامين :

1 ـ نام تجاري كالا : نام تجاري كالاها در دنيا مايه اعتبار آن محصول شده است بعنوان مثال سوني سامسونگ ال جي به استناد نام تجاري وارد زنجيره تامين سازمانها و انسانها شده اند.

2 ـ مشخصات مربوط به ابعاد و مواد بكار رفته

3 ـ رتبه بندي بازاري

4 ـ استانداردهاي تجاري

5 ـ دريافت نمونه ها

 6- خدمات و كيفيت محصول

عامل خريد = فردي است كه از سوي شركت : مسئوليت خريد كالاها و خدمات مورد نياز شركت را دارد كه پس از تامين منابع و دريافت نظرات و تقاضاها اقدام به خريد مي نمايد

خدمات خريد = يك سازمان خريد قوي شامل افرادي است كه در زمينه تهيه و تداركات كالا تخصص دارند و سفارشات و انعقاد قراردادها را دقيق انجام مي دهند.

يكپارچه كردن نيازهاي تمامي بخش ها و تهيه آنها طبق زمان خود با استفاده از موثرترين شيوه قرارداد

گسترش منابع تامين = چون اصل رقابت در بازارها وجود دارد مي توان با ايجاد رابطه اساسي با فروشندگان منابع تامين خود را با توجه به اصل رقابت فزوني داد.

طريقه تامين كالا در ناجا

ناجا نيز به موازات اينكه يك سازمان پركار و بسيار مهم در عرصه كشور مي باشد و داراي مصرف كنندگان و مشتريان فراوان و 24 ساعته هست جهت ادامه حيات و بهبودبخشيدن به روند تداركات و ادامه موثر و مفيد ماموريتهاي خود نياز به تامين اقلام خود را دارد كه در ناجا بعضي اقلام بصورت متمركز غير متمركز تهيه و تحويل مي شوند. بسياري از اقلام را از داخل كشور و تعدادي از تجهيزات خود را بنا به سفارش يا راساً از كشورهاي همجوار و يا ؟؟؟ ذورتر و صنعتي تر خريداري مي نمايم.

سازمان خريد ناجا قلب خريد در سازمان بوده و بسياري از اقلام و تجهيزات موردنياز انساني و ابزاري را تهيه مي نمايد. هر رده سازماني داراي يك دايره خريد در استان ها و بصورت خيلي جزئي تر در شهرستانها مي باشند. مثلاً در روش انجام خريدهاي متوسط از طريق برگزاري نشست كميسيون خريد گيلان و استعلام كتبي از حداقل 3 فروشنده و نهايتاً انتخاب مناسب ترين عرضه كننده خريد انجام مي گيرد.

سازمان خريد هميشه كالاي آماده تهيه نمي نمايد گاهاً اقدام به خريد يك كالاي صنعتي بصورت قطعات سوار نشده يا جداجدا خريداري مي نمايد كه به اصطلاح CKD مي گويند.

و گاهاً نيز در حالت نيم مونتاژ خريداري توسط زنجيره تامين سازمانها انجام كه به اصطلاح SKD مي گويند در ناجا خريد مشترك در بعضي از اقلام صورت مي گيرد يعني بخشي از بودجه خريد يك كالا توسط رده مافوق و بخش ديگر توسط رده پايين جذب و هزينه مي شوند مثل خريد گوشت در بعضي از استانها .

در حال حاضر بعلت عدم واگذاري بموقع اعتبارات مامورين تامين كالاها، اقلام مصرفي رده خود را كه به صورت غير متمركز اعلام شده بطور نسيه خريداري مي نمايند كه يكي از معضلات فعلي در خريد است كه اين امر باعث كاهش كيفيت افزايش قيمت جنس تخريب روحيه كاركنان تزلزل وجه اجتماعي سازمان ميگردد.

در ناجا نيز چون قوانين و مقررات معاملات دولتي حكمفرماست لذا در بعضي از موارد خريدهاي جمعي از طريق آگهي هاي مناقصعه تهيه و تامين مي گردد كه در آن نوع و مقدار كالا مدت و محل تحويل كالا و ساير موارد گنجانده مي شود.

همانطور كه اشاره شد ناجا بعضي اقلام خود را از طريق روش تمركزي خريداري
مي نمايد. در روش تمركزي كليه اقلام آمادي خصوصاً اقلام عمده و غير عمده جداول سازماني برآورد و طرح ريزي و تامين اعتبار توسط معاونت آماد و پشتيباني و بوسيله فرماندهي آماد و پشتيباني بصورت متمركز خريداري و بر اساس طرح تقسيم به يگانهاي ذي سهم و با استفاده از امكانات ترابري موجود واگذار مي گردد.

در حال حاضر برابر تدابير معاونت آماد پشتيباني اقلام سرمايه اي آمادي بصورت تمركزي خريداري مي شود و پس از خريداري بر اساس سهميه به هر يكان تحويل مي شود.

ناجا تامين كالاهاي خود را بر اساس بودجه هاي تخصيصي برنامه ريزي مي كند از
جمله : بودجه نگهداشت كه به منظور انجام هزينه هاي جاري براي حفظ شرايط موجود انجام مي شود.

بودجه تحرك و توسعه كه براي ارتقاء سطح كارائي و تجهيز دستگاهها بنا به موقعيت و نوع ماموريت انجام مي شود.

بودجه تاسيس يا راه اندازي كه بر طبق مصوبات مقامات مجاز ناجا و خارج از ناجا تخصيص مي يابد و براي تاسيس و راه اندازي يك يگان انتظامي مي باشد.

بر اين اساس تامين كالاها در ناجا بصورتهاي برنامه ريزي شده اضطراري تمركزي غيرتمركزي انجام مي‏شود خريدهاي برنامه ريزي شده بر اساس مبنا و برنامه هاي مورد نياز ناجا تدوين و به تصويب فرمانده يگان رسيده و توسط معاونت طرح و برنامه و بودجه يگانها برابر كتابچه بودجه ، تهيه و تامين صورت مي گيرد در ناجا مديران زنجيره تامين بايستي همواره به اين سوالات قبل از هر گونه حركت پاسخ بدهند كه : ما چه مي خريم چگونه مي خريم براي چه ماموريتي مي خريم چقدر بايد بخريم از چه كسي بخريم اولويت كدامست چه موقع بخريم .

مشكلات زنجيره تامين: وجود مشكلات تامين ايجاب مي نمايد كه ارتباط بخش خريد با كاربران تداوم و نزديك باشد. نمونه هايي از مشكلات تامين در ناجا كه بطور مختصر عبارتند از : ناتواني عرضه كندگان در تامين بموقع كالا .

عدم انطابق اجناس با مشخصات كالاي درخواستي دريافت اجناسب آسيب ديده تغيير يا جابجايي ناگهاني اجناس تقاضا شده كه باعث كندي روند توليد خواهد شد كه تعامل و پيوستگي نزديك با عرضه كنندگان تخفيفي در عرضه مشكلات خواهد بود در ناجا سير مراحل خريدهاي تمركزي عبارتند از : تهيه نمونه خريد مطابق نمونه و كميسيون دريافت بازارهاي دوره اي و غيره مترقبه و نمونه برداري در مرحله كنترل .

در ناجا اساس برآورد بر پايه دو عامل نياز مندي و قيمت كالا است اداره كل طرح و برنامه معاونت آحاد و پيش ناجا موارد مبتني بر 2 عامل فوق را به اداره كل برنامه و بودجه ناجا ابلاغ و از آنجا به ترتيب به ستاد كل ن . م و سازمان مديريت و برنامه ريزي و سپس به مجلس جهت تصويب اعتبار ارجاع مي شود. پس از تصويب اعتبار ، مبلغ آن در يك سيكل معكوس به اداره طرح و برنامه آماد و پشتيباني ابلاغ و سپس نيازمندي به صورت برنامه اي تدوين شده به سازمان خريد ابلاغ مي گردد و پس از مشخص شدن اعبار و تعداد نيازمندي اداره يكنواخت سازي اداره كل آماد نمونه را پلمپ و به همراه مشخصات فني كالا به سازمان خريد ارسال مي كند.

سازمان خريد بر اساس نمونه ارسالي پس از منبع يابي و بر طبق مواد قانون محاسبات عمومي و آئين نامه معاملات دولتي اقدام به خريد و تامين كالا مي نمايد.

از نقطه نظر كيفيت سازمان خريد وظيفه ارزيابي و كنترل در حين توليد كالا را بر عهده دارد پس از توليد كالا و ارسال آن به انبار بارانداز كارشناسان كميسيون دريافت بر اساس نمونه پلمپ شده اي كه از سوي اداره يكنواخت سازي ارسال شده است كالا را مورد بررسي و كنترل كيفي قرار مي دهند و اين بررسي ها شامل : بررسي پيراموني و ظاهري بررسي كارشناسي و تخصصي ارسال به آزمايشگاههاي داخلي و خارجي است كه پس از تامين كالا قبض انبار صادر شده و كالا وارد انبار مادر مي شود.

طرق تامين اقلام در ناجا

همانطوريكه اشاره شد خريدها و تامين كالاها در ناجا از طريق تمركز غيرتمركز نيمه تمركز تهيه ميگردد. خريدهاي تمركزي ناجا چون خريدهاي خارجي و خريد از وزارت دفاع و بخش خصوصي صورت مي گيرد كه مصاديق آن مثل سلاح و مهمات خودرو پوشاك و لوازم خواب است.

در روش غيرمتمركزي ، نوع و مقدار خريد با نيازهاي واقعي هر واحد مطابقت دارد وهمچنين باعث تامين به موقع نيازها و افزايش اثر بخشي مي شود. ناجا نيز بخشي از نيازهاي خود را از طريق روش غيرتمركزي تهيه مي نمايد مثل موادغذايي فاسدشدني (گوشت) . براي بهبود حركت در مسير روش غيرتمركزي نياز به پشتيباني بمقوع ؟؟ عوامل اعتباري و بودجه اي ناجا مي باشد كه اين عوامل بايستي در زمان مناسب اعتبارات لازم و مصوب را در اختيار واحدها قرار داده تا آنان بتوانند كالاهاي مورد نياز خود را با قيمت مناسب تهيه و مصرف نمايند در غير اينصورت نسيه خريدن نيز مشكلاتي را بوجود مي آورد. در ناجا تامين كالا نيز از طريق بازيافت مواد نيز اتفاق مي افتد كه از تغيير شكل مواد و از عمليات تعيين تكليف اقلام مي توان به تامين كالا نيز دست پيدا نمود.

تامين و تهيه در ناجا با خريد انجام نمي گردد زيرا از طريق دريافت سهميه دولتي نيز تامين صورت مي پذيرد. كه البته اين موارد نيز در چارچوب بودجه بوده و هزينه انجام مي گيرد و فقط مقداري از مسئوليت ارگان تامين كاسته مي گردد چون سهميه از رده بالاتر تهيه و ارسال گرديده مثلاً برنجي كه از وزارت بازرگاني دريافت مي شود.

طرق تامين اقلام در نيروهاي مسلح

در نيروهاي مسلح با توجه به وضعيت كشور در حالت صلح و جنگ طرق هاي متفاوتي را در راستاي تامين نيازمنديهاي خود بر مي گزينند كه بطور خلاصه اهم آن بشرح ذيل است :

تامين اقلام در زمان صلح

1-تامين اقلام در زمان صلح مي تواند از منابع داخلي مثل كارخانجات و شركتها صورت پذيرد مانند تهيه آذوقه و جيره و پوشاك و قطعات يدكي و بهداري و ساير مواد مرتبط به آن

2-تامين اقلام در زمان صلح مي تواند از طريق سفارشات خارجي صورت پذيرد مانند سفارش خودروهاي سنگين نظامي و ادوات مخابراتي و نظامي ديگر

آ3- تامين اقلام در زمان صلح مي تواند از طريق كارخانجات درون سازمان صورت گيرد مثل تاسيسات و كارخانجات وابسته به وزارت دفاع

4- تامين اقلام در زمان صلح مي تواند از منابع دولتي خود كشور انجام گردد.

5- تامين اقلام در زمان صلح مي تواند از منابع انحصاري كه در اختيار يك كشور و يا يك سازمان است انجام مي شود.

تامين اقلام در زمان جنگ

1-         تامين در زمان جنگ مي تواند از منابع داخلي و عادي در داخل صورت گيرد.

2-         تامين در زمان جنگ مي تواند از منابع محلي كه در حومه و اطراف محل جنگ و درگيري هستند صورت گيرد.

3-         تامين در زمان جنگ مي تواند از كشور دشمن مثل بدست آوردن غنايم جنگي صورت گيرد.

4-         تامين ني توئاند از كشورهاي همسايه و دوست كه با ما مرز مشترك دارند و روابط اقتصادي و سياسي دارند انجام گيرد.

سيستم تامين وزارت دفاع آمريكا

اين سيستم بر چهارسطح تقسيم شده است :‌عرضه كننده دپو- واسطه- سازمان و كاربر

در بالاترين سطح سيستم تامين ، عرضه كننده و سازمان وزارت دفاع قرار دارد كه اين سازمان مستقيم با عرضه كنده براي تامين قطعات و اقلام ارتباط دارد. اقلامي كه تهيه مي شوند معمولاً براي پشتيباني حداكثر 2 سال و اغلب كمتر از آن پيش بيني مي شوند. مديران تهيه قطعات در سراسر آمريكا قرار دارند و در يك محل بخصوصي انجام وظيفه نمي كنند و بصورت سيستمي عمل كرده و نه بصورت شخصي و جزئي محلهاي مختلف تامين مسئوليت تهيه همه امكانات را در اين سيستم بر عهده دارند.

گذري بر معاملات دولتي

سازمانها و ادارات غير خصوصي و دولتي در مورد اجراي قوانين از جمله انجام معاملات خود تابع تشريفاتي خاصي و انجام مراحل قانوني در جهت تامين يا فروش اقلام مي باشند كه در ابتدا انجام هر گونه معاملات دولتي نياز به رعايت كردن اصول و مراحل تشخيص تامين اعتبار تعهد تسجيل حواله درخواست وجه- پرداخت به ذي نفع مي باشد.

آخرين نصاب معاملات دولتي از قرار زير است:

1-         خريدهاي جزئي 3 ميليون ريال

2-         خريدهاي متوسط از 3 ميليون ريال تا 30 ميليون ريال

3-         خريدهاي عمده از 30 ميليون ريال به بالا

به لحاظ اهميت مراحل اجرايي خريد در معاملات متوسط بشرح ذيل است :

1- اخذ برگه درخواست 2- تكميل برگه درخواست خريد يا مجوز خريد 3- اخذ استعلام بها 4- اخذ پيش فاكتور تاييد شده 5- تنظيم پيش پرداخت 6- اخذ چك از امور مالي بنام فروشنده 7- تحويل چك به فروشنده 8- اخذ كالا و انتقال كالا به انبار 9- تنظيم اسناد هزينه

در معاملات عمده بصورت مناقصه يا ترك مناقصه از طريق ماده 79 قانون محاسبات عمومي كشور انجام مي شود و مسئوليت اين دسته بر عهده وزير و عاليترين مقام اجرائي دستگاه مي باشد. اعضائ اصل كميسيون مناقصه در ناجا عبارتند از : نماينده فرمانده ناجا ذي حساب يا نماينده او دستگاه مناقصه گذار يا نماينده او در معاملات فني وجود يك نفر متخصص در اين امر ضروري است در قانون محاسبات عمومي كشور آمده است كه كليه خريدهاي سازمانهاي دولتي بايد از طريق مناقصه انجام شود مگر در موارد زير كه اشاره مي گردد. 1- طرف معامله دولتي باشد 3- خريد خدمات هنري 3- شركتهائي كه بيش از 50% سهام آنان متعلق به دولت باشد 4- خريد اموال و خدمات منحصر بفرد كه داراي انواع مشابه نباشند 5- خريد يا اجاره اموال غير منقول 6- خريد كالاهاي انحصاري دولتي 7- خريد مصرفي روزانه 8- خريد كالاهاي كارخانجات داخلي كه دولت نرخ گذاري نموده است 9- تعمير ماشين آلات ثابت و متحرك 10- معاملات مصوبه هيئت دولت

انواع قرارداد

قرارداد از نوع هزينه اي ك كه براي تدارك آن دسته از كالاهايي مناسب است كه ويژگي فني آنها مشخص نيست و در اجرا و برنامه تحويل و هزينه ما اثر مي گذارند.

قرارداد هزينه :‌ قرارداد بازپرداخت هزينه است كه بر طبق آن پيمانكار موظف به بازپرداخت هزينه مورد توافق طرفين است .

قرارداد تقسيم هزينه : هزينه قرارداد بر مبناي نسبت از پيش تعيين شده براي خريدار و فروشنده تقسيم مي گردد.

در مورد مناقصه عمومي خريد از طريق آگهي در روزنامه هاي كثيرالانتشار و ايجاد رقابت سالم ميان فروشندگان انجام مي شود. برابر قانون نكاني در آگهي مناقصه بايستي رعايت شود و تكاليف دستگاه مناقصه گذار و اعضاء كميسيون مناقصه و نحوه تصميم و ابلاغ و طريقه انقضاء قرارداد كاملاً روشن است.

در مورد مناقصه اختياري تقريباً مثل مناقصه عمومي است فقط بجاي آگهي در روزنامه بصورت نامعه كتبي مراتب به فروشنده ابلاغ مي شود. در اين نوع مناقصه براي خريدهاي حساس و ويژه استفاده مي گردد.

اعضاء كميسيون مناقصه در مركز عبارتند از : معاون وزارتخانه ذي حساب رئيس قسمت تقاضاكننده مامور فني اعضاي كميسيون مناقصه در شهرستانها عبارتند از : رئيس دستگاه مناقصه گذار ذي حساب مسئول تداركات مامور فني اعضاي اصلي كميسيون مناقصه در ناجا : نماينده ف ناجا ذي حساب يا نماينده وي رئيس دستگاه مناقصه گذار مامور فني

پيشنهادات و راهكارهاي عملي

امروزه تمامي سازمانها و ادارات و كارخانجات در پي رضايت و خشنودي مصرف كنندگان خود از بابت تامين كالاهاي مورد نياز مي باشند. در اين زمينه عوامل زنجيره تامين در ناجا بايستي :‌

1-         از بين افراد مومن و متعهد انتخاب شوند آناني كه دلسوز به بيت المال بوده و هميشه در اين فكر مي باشند كه خداي نكرده از آنان ضرري متوجه سازمان نگردد.

2-         افراد انتخاب شده بايستي حداقل در فرآيند لجستگي عامل موثر بوده باشند. تخصص لازم و كافي از اهميت والائي در اين زمينه برخوردار است و انان حداقل بايستي نيمي از وقت خود را در آماد و پشتيباني سپري كرده باشند.

3-         زنجيره تامين زماني موفق خواهد شد كه هر اقلامي را كه قصد تامين و تهيه آنرا دارد به عوامل قيمت مناسب كيفيت و دوام و عمر كالا توجه نمايند.

4-         زماني زنجيره تامين موفق خواهد شد كه كالاهاي تهيه شده بموقع بدست مصرف كننده برسد

5-         عوامل تهيه كننده كالاها و خدمات بايستي به پشتيباني قطعات و خدمات اجناس توجه ويژه داشته باشند بعضي كالاها داراي خدمات پس از فروش مي باشد.

6-         كالاهائي كه ناجا تهيه مي نمايد بايد به نقطه استاندارد نزديك باشد و همخواني داشته باشد

7-         كالاها و اقلام شكل ظاهري و فرم خاص و خوبي داشته باشند.

8-         كالاهاي تهيه شده از ايمني بالايي برخوردار باشد تا حداكثر عمر قانوني آن طي گردد

9-         به دانش و علم و آگاهي كاركنان تداركاني و زنجيره تامين توجه شود و بين افرادي كه در زنجيره تامين فعاليت دارند يك رابطه ديني و برادري و بسيار صميمي بايستي حكمفرما باشد. اينگونه افراد بايد از نظر مالي پشتيباني نمود.

10-     آخرين دستاوردهاي علمي و فني توسط مراكز تحقيقي و پژوهشي از سراسر دنيا جمع آوري و در اختيار مديران لجستيكي قرار گيرد.

11-     از اساتيد دانشگاهها و راه و روش شركتها و سازمانهاي هم رديف و ساير استفاده شود.

12-     نظرخواهي از ساير پرسنل و مصرف كنندگان در بهبود روش تامين كالا موثر است.

13-     استفاده بهينه از امكانات و توانائيهاي موجود

14-     قناعت كردن و رعايت اعتدلال

15-     درست مصرف كردن امكانات و درست تهيه كردن آن

16-     جلوگيري از اسراف و اندازه نگه داشتن در خرج و تامين وسايل

17-     دقت در تشخيص نيازها در خريد و ثبت و ضبط مدارك و اقلام

18-     بحث كنترل در قبل از خريد و حين خريد يكي از مهمترين ابزارهاي كنترلي بوده و بايستي سيستم تامين توجه لازم و كافي داشته باشد

بنظر مي رسد مشكلاتي در حال حاضر در ناجا در خصوص تامين كالاها وجود دارد كه عبارتند از :

1-         عدم هماهنگي لازم بين واحدهاي تامين و ساير عوامل تداركاتي

2-         عدم برخورداري از نظام اطلاعاتي مناسب

3-         پائين بودن سطح آموزش تخصصي

4-         دقت نكردن مصرف كنندگان در امر كنترل اقلام

5-         عدم بمقوع واگذاري اعتبارات جهت تامين

6-         خريد و تامين نسيه از فروشندگان كه معضلاتي را در پي دارد

7-         عدم تمركز در خريد بعضي از اقلام

8-         عدم استفاده از جداول سازمان و تجهيزات رده ها براي تهيه كالا و اقلام

9-         نبود فصلنامه در مورد نظام كلي لجستيكي بصورت فني كه پرسنل از آن استفاده نمايند

10-     هر چند گاهي لازمست افرادي كه در اين زنجيره كار مي كنند جابجا شوند تا ابتكار و خلاقيت به ديگران نيز جائي براي تعرضه داشته باشد.

11-     بايستي اصول حاكم بر تهيه و تامين كالا رعايت شود مثل تناسب حجم و مقدار تهيه با تغييرات تكنولوژي رعايت سادگي و تداوم در خريد اقلام صرفه جويي در تعيه

12-     عدم اتكاء به يك منبع فروش اقلام و بازنمودن ميدان كه در صورت وقوع حادثه براي منبع تامين ما، عمليات مختل نميشود و بتوانيم از منابع ديگر براي ادامه تامين استفاده كنيم.

13-     آگاهي دائم از موقعيت فروشندگان

14-     بازديد رسمي و ناگهاني از عرضه كنندگان كالا و خدمات و ارزيابي آنان و كمك به كنترل كيفيت كالاها در چارچوب قبل و حين و بعد از خريد

15-     زنجيره تامين بايستي قدرتمند و هوشيار و زيرك باشد و در مواقع فورس ماژور و شرايط خاص و غير مترقبه قبل جنگ زلزله و غيره آمادگي تامين اقلام را داشته باشد.

16-     بهترين روش در امر خريد و تامين انجام اقدامات مشورتي و اولويت بندي است

17-     استفاده از فن آوري اطلاعات پس از انجام مراحل بازديد ارزيابي مذاكره شخصي با فروشندگان پيشنهاد ميگردد.

18-     فرآيند خريد كالاها بخصوص كالاهاي اصلي بايستي بخوبي درك شود

19-     با عرضه كنندگان صحبت و مذاكره كنيد

20-     بجاي خريد از طريق انعقاد قراردادهاي درازمدت ، تاثير استفاده از مناقصه در محل را براي خريد امتحان كنيم.

21-     از كالاهائي استفاده كنيم كه خدمات پس از فروش ارائه دهد كه اغلب اهميت خدمات برابر است با اهميت تجهيزات

22-     داشتن فهرست و آدرس و تلفن هاي عرضه كنندگان كالاها

23-     تعامل و نزديكي سازمان خريد ناجا با دواير خريد استانها و شهرستانها و آگاهي داشتن و اطلاعات گرفتن از آنان در مورد قيمتهاي كالاها زيادي يا كمي كالاها فصل نوغان كالاها

24-     مديران خريد بايستي علاوه بر آگاهي داشتن بر قيمتهاي كالاها بايستي از منابع جديد تامين و فرن آوريهاي جديد در بازار آ؛اهي يابند.

25-     انتخاب و ارزيابي فروشندگان از حساس ترين وظايف زنجيره تامين است كه بايستي در انتخاب فروشندگان ملاكهاي قيمت تحويل در زمان مناسب كيفيت كالا- امكانات فيزيكي و انساني عرضه كننده مدنظر قرار گيرد كه انتخاب فروشنده مهمترين مرحله از فرايند تامين است كه هدف از آن انتخاب بهترين عرضه كننده مي باشد.

26-     با توجه به اينكه در امر خريد از نزديك شاهد تداركات بوده ام به اين باور رسيده ام كه هيچگونه نظارتي در امر خريد بخصوص در بعضي شهرستانها و قسمتها كه داراي اعتبار هستند نيست اصل نظارت مستمر 90% اجرا نمي شود بايستي در مورد خريدها ناجا بيانديشيم هر چه اقلام را بصورت متمركز تر در استانها يا مركز تهيه شود بهتر است هر چند كه ضرر مالي داشته باشد. ضرر مالي خريدهاي به دلخواه افسران عامل با هر قيمت بيشتر خواهد بودو وضعيت خريدها برابر تعهد اصولي اسلامي صورت نمي گيرد- فرماندهان نظارت نمي كنند- انبارداران نظارت نمي كنند- حسابرسان امور مالي نظارت ندارند همه كارها روي روابط و رفيق بازي جلو مي رود. پس در انتخاب افراد بايد خيلي خيلي توجه نمود و تامين را متمركزتر انجام داد و اعتبارات را هم بموقع به واحدها حواله تا جلوي بهانه گيريها گرفته شود.

27-     پيشنهاد مي گردد يك نسخه يا تصوير از اسناد خريد حال هر چه باشد جزئي يا كلي از خريد يك تا خريدهاي كلان به بازرسي هر رده بصورت نامه رسمي تحويل بازرسي شود و مورد بررسي افراد صلاحيدار و متخصص و متعهد قرار گيرد اين امر باعث مي شود هم نظارت مستمر باشد و هم عوامل خريد مطمئن باشند كه بر روي اقدامات آنان در خصوص خريد كالا و اقلام نظارت صورت مي گيرد و انسانها اگر بدانند كسي مواظب آنهاست سعي دارند كمتر خطا و يا اصلاً خطا نكنند.

28-     قبل از انتخاب مديران تهيه و خريد بايستي با آنان كاملاً مصاحبه و نقطه نظرات و طرز تفكر وي و نحوه انجام وظايف در آينده را پرس و جو نمود.


منابع و ماخذ :

1-    كتاب زنجيره تامين = مركز مطالعات و پژوهشهاي پشتيباني ناجا

2-    جزوه مديريت تهيه و خريد = سرهنگ پاسدار محمود شوقي

3-     جزوه لجستيك و نقش آن در اقتصاد = مهندس اميدي

نام و نام خانوادگي : مجيد فردي              

شغل : رئيس شعبه كنترل اموال

محل خدمت : پشتيباني قرارگاه استان خراسان رضوي          جايگاه خدمتي : سرهنگ دومي


 

رديف

جايگاه شغلي

معيار انتصاب

1

شعبه كنترل اموال و كارشناس مالي

جايگاه : سرهنگ دومي

حداقل 15 سال سابقه خدمت

حداقل 10 سال سابقه خدمت در امورات لجستگي

حداقل 5 سال سابقه خدمت در كنترل اموال

گذراندن دوره هاي تخصصي تكميلي عالي دسته اي داراي حسن امانتداري

اعتقاد راسخ داشتن به مباحث و مباني بيت المال شجاعت و علاقمند بودن

مبرا بودن از چاپلوسي دروغگويي اشاعه پراكني

2

كمك كارشناس حسابداري و مسئول تعيين و الصاق برچسب اموال و حسابرسي

جايگاه : سرگردي

حداقل 5 سال در امور حسابداري كار كرده باشد دوره هاي كنترل اموال را ديده باشد

اعتقاد به مباحث بيت المال داشته باشد

شجاعت صداقت علاقه مندي

مبرابودن از چاپلوسي و دروغگويي و اشاعه پراكني كار را براي شخص انجام ندهد

3

كمك كارشناس حقوقي و رسيدگي به خسارت و امور حقوقي

جايگاه : سرواني

اعتدال و ميانه روي در كار

اعتقاد به مباحث بيت المال

تخصص و تجربه كافي

ديدن دوره هاي كنترل اموال و امور حقوقي آن

داشتن صراحت گفتار ، شجاعت در عمل

بود و نبود فرمانده برايش فرق نكند كارش را انجام دهد

4

متخصص جمع آوري اطلاعات و ثبت و بايگاني

جايگاه : ستواني

آشنا بودن با مباحث اداري و بايگاني

ديدن دوره هاي تخصصي كنترل اموال

رازدار باشد

مومن در حفظ اسرار باشد

كار را براي خدا انجام دهد نه شخص

 

فهرست تحقيق

1-         تاريخچه

2-         متن

3-         مفهوم زنجيره تامين

4-         تعاريف

5-         طرح تامين اقلام در ناحا

6-         طرح تامين اقلام در نيروهاي مسلح در زمان جنگ و صلح

7-         معاملات دولتي

8-         نتيجه و پيشنهادات

9-         منابع

 


 

موضوع تحقيق :

طرح تامين كالا در ناجا

 

نام استاد:

سرهنگ پاسدار محمود شوقي

 

نام دانشجو:

سرهنگ مجيد فردي

 

تاريخ: نيم سال دوم 84

 

مقطع تحصيلي: دوره اول كارشناسي ناپيوسته آماد


فهرست تحقيق

10-     تاريخچه

11-     متن

12-     مفهوم زنجيره تامين

13-     تعاريف

14-     طرح تامين اقلام در ناحا

15-     طرح تامين اقلام در نيروهاي مسلح در زمان جنگ و صلح

16-     معاملات دولتي

17-     نتيجه و پيشنهادات

18-     منابع

 

کلمات کلیدی

تحقیق درباره تاريخچه واژه تأمين

مطالب مرتبط
نظرات این مطلب
کد امنیتی رفرش