درحال بارگذاری ....
به هایپرتمپ خوش آمدید.وارد یا عضو شوید کاربرگرامی شما اکنون در مسیر زیر قرار دارید : ذرت بذری را آخر بهار بكاريد

ذرت بذری را آخر بهار بكاريد

تاریخ ارسال پست:
دوشنبه 20 مهر 1394
نویسنده:
nevisandeh
تعداد بازدید:
875

ذرت بذری را آخر بهار بكاريد:

 

بهترين زمان كاشت ذرت بذری سينگل كراس 704 در استان فارس 14 خرداد ماه توصيه شده است.

مهندس «افشار استخر» پژوهشگر ذرت بخش اصلاح و تهيه نهال بذر مركز تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي استان فارس گفت: با توجه به اهميت توليد بذر هيبريد سينگل كراس 704 در استان فارس، پروژه «تعيين مناسب‌ترين تاريخ كاشت و تراكم بوته لاينهای خالص ذرت، در توليد بذر هيبريد سينگل كراس 704 در سالهاي 81 و 82 در منطقه زرقان و قادر آباد استان فارس اجرا شد.

وي با اشاره به اين كه كشت غالب ايران و استان فارس را هيبريد سينگل كراس تشكيل مي‌دهد گفت: اين هيبريد در كشت اول به منظور تهيه لانه و در كشت دوم براي تهيه دانه و علوفه هر سال حدود 100 هزار هكتار در اراضي استان فارس كشت مي‌شود.

مهندس استخر در ادامه افزود: در راستاي توليد حداكثر بذر در مزارع استان، قبل از هر گونه اقدامي لاينهاي خالص والديني با هدف تعيين مناسب‌ترين تاريخ كاشت و تراكم بوته اين لاينها در منطقه مورد آزمايش قرار گرفت.

اين پژوهشگر گفت: لاينهاي خالص نسبت به هيبريدها از رشد ضعيف‌تري برخوردارند لذا در برابر تنشهاي محيطي حساس‌ترند و تنشها عمدتا سبب غير همزماني ظهور اندام نر و ماده و كاهش درصد تلقيح اندام ماده در گياه مي‌شود.

وي با اشاره به اين كه تاريخ كاشت نامناسب بذر ذرت باعث ايجاد تنش حرارتي و گرمايي در دوره گرده‌افشاني مي‌شود افزود: تراكم بوته‌اي زياد باعث رقابت شديد بين بوته‌اي براي به دست آوردن آب و مواد غذايي مي‌شود لذا تعيين مناسب‌ترين تاريخ كاشت و تراكم بوته‌اي براي يك گياه به دليل افزايش توليد از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. مهندس استخر در مورد نتايج بدست آمده از اجراي طرح گفت: فاصله رديف مادري تا پدري در درصد تلقيح و عملكرد لاين مادري اثر معني‌داري داشت همچنين رديف‌هاي مادري نزديك‌تر به رديف‌هاي پدري هم درصد تلقيح و عملكرد بالاتري نسبت به رديف‌هاي دورتر داشتند.

 

 

 

 
کلمات کلیدی

ذرت بذری را آخر بهار بكاريد

مطالب مرتبط
نظرات این مطلب
کد امنیتی رفرش