درحال بارگذاری ....
به هایپرتمپ خوش آمدید.وارد یا عضو شوید کاربرگرامی شما اکنون در مسیر زیر قرار دارید : با كشت ارقام گندم مقاوم، با شته روسي مبارزه کنید

با كشت ارقام گندم مقاوم، با شته روسي مبارزه کنید

تاریخ ارسال پست:
دوشنبه 20 مهر 1394
نویسنده:
nevisandeh
تعداد بازدید:
791

با كشت ارقام گندم مقاوم، با شته روسي مبارزه کنید

 

استفاده از ارقام گندم مقاوم، بهترين روش مبارزه با شته روسي است.
براساس تحقيقات انجام شده توسط پژوهشگران آفت شته روسي با نام علمي Diuraphis Noxia يكي از مخرب‌ترين و مهم‌ترين آفات گندم و جو بوده كه علاوه بر آن به ساير غلات دانه ريز نظير يولاف، چاودار، تريتيكاله و تعدادي از گرامينه‌هاي غيرميزبان آسيب مي‌رساند. 
اين شته در سراسر مناطق گندم‌خيز كشور كم و بيش فعال است و علاوه بر تغذيه مستقيم از گياه، با انتقال عوامل بيماري‌زاي گياهي باعث ايجاد خسارت زيادي شده و يكي از مهمترين عوامل كاهش عملكرد گندم است. 
اين حشره همچنين ناقل بيماري لكه نواري زرد گندم، كوتولگي زردجو و موزائيك جو و نيشكر است. 
ميزان تراكم اين آفت با كاهش رطوبت نسبي و افزايش دما بالا مي‌رود. شته روسي گندم، علاوه بر تغذيه از شيره گياهي با تزريق مواد سمي در محل‌هاي تغذيه، باعث تخريب كلروپلاست گياه شده و نوارهاي طولي زرد، سفيد و گاهي ارغواني رنگ بر روي گياه ميزبان ايجاد مي‌كند. در مراحل ابتدايي آلودگي ، لبه برگها در امتداد طولي لوله مي‌شوند و گاهي فاصله برگها كم شده و ساقه‌ها بدشكل مي‌شوند. گياهاني كه شديدا آلوده مي‌شوند، اغلب از رشد باز مي‌مانند. همچنين تغذيه اين حشره روي گندم، محتويات پروتئيني و كيفيت آرد نانوايي حاصل از آن را پايين مي‌آورد. 
استفاده از ارقام مقاوم بهترين روش مبارزه با شته روسي است و از آنجايي كه اين آفت دشمنان طبيعي فراواني از جمله كفشدوزك و هيپودمينا را دارد استفاده از آنها در كاهش جمعيت آفت موثر است. 
زماني كه 10درصد گياهان در مرحله ساقه رفتن تا خوشه‌دهي به شته آلوده شده باشد، مبارزه شيميايي عليه آن ضروري خواهد بود و مي‌توان از سموم فسفره و كاربامات شته‌كش عليه آن استفاده كرد

 

کلمات کلیدی

با كشت ارقام گندم مقاوم، با شته روسي مبارزه کنید

مطالب مرتبط
نظرات این مطلب
کد امنیتی رفرش